Čo je BaZi? Spoznajte umenie čínskej astrológie

V dnešnej dobe sa často skloňujú pojmy ako sebapoznanie či analýza osobnosti. No viete, čo je BaZi? Ide o tisíce rokov starý nástroj poznávania osobnosti a talentov človeka na základe jeho narodenia. Poznáme ho aj pod názvami čínska astrológia či čínska metafyzika. Poďme sa na chvíľu spolu preniesť do starobylej Číny a fascinujúceho učenia BaZi.

zistite, čo je BaZi

Čo je BaZi a z čoho sa táto skratka skladá?

Slovo BaZi (čítaj Pa-C‘)sa sladá z dvoch častí – Ba, čo v čínštine znamená číslovku osem, a Zi, čiže znak. Voľne by sme to teda mohli preložiť ako „osem znakov“, ktoré nám pomáhajú určiť vrodený charakter osôb. S tým potom vieme ďalej pracovať a usmerňovať človeka na jeho životných križovatkách či úskaliach.

Tajuplný svet čínskej metafyziky

Čínska metafyzika verí, že existujú 3 aspekty, ktoré vplývajú na život človeka. V prvom rade je to jeho slobodná vôľa a jeho osobné rozhodnutia, ako si zaumieni sa s jednotlivými životnými radosťami a výzvami popasovať. V druhom rade ide o vplyvy prostredia, v ktorom sa človek nachádza, a ktoré ho taktiež formujú. Tieto vplyvy môžeme upravovať a čistiť napríklad pomocou starovekého umenia Feng Shui. No a v (ne)poslednom rade je tu konštitučná výbava človeka, ktorá mu bola daná hodinou a dňom narodenia. A tým sa zaoberá BaZi.

Čo je BaZi: Konštitučné energie a vplyvy času

Podľa BaZi sa človek rodí s istými konštitučnými energetickými predispozíciami. Niekto má tuhší korienok, neskolí ho len tak ledačo, a preto môže „humplovať“ svoje telíčko o čosi dlhšie. Niekto iný má zas rezervoár svojej prenatálnej energie (t. j. energia, ktorú dostal pred narodením do vienka) plytší a musí si dávať väčší pozor na časté žúrky alebo nezdravú stravu, pretože sa mu každý prehrešok ihneď odzrkadľuje na kvalite jeho života.

BaZi nie je statická. Okrem vrodenej energie na človeka vplýva totiž aj energia času, a to rovno z viacerých úrovní. Na prvý pohľad to vyzerá zložito, ale nie je to celkom tak. Jednotlivé úrovne majú svoju štruktúru a striedajú sa v pravidelných cykloch. Človek sa počas svojho života v určitom čase (10 rokov, ktoré ale nemusia nevyhnutie začínať rokom jeho narodenia) nachádza v jednom z týchto cyklov a následne sa prehupne do ďalšieho.

čo je BaZi, nazývané aj čínska metafyzika?

Zároveň každý rok so sebou prináša tiež nejaké konkrétne energie. Neplatia však pre každého rovnako, všetko totiž záleží od toho, s ktorými oblasťami konštitučnej tabuľky dané energie roka (alebo 10 ročnice) interagujú. Ide vám z toho vybuchnúť hlava? Skúsme konkrétny príklad.

Plavba na vlnách BaZi

Predstavte si celú situáciu ako plavbu plachetnicou po mori (nikdy som to nezažila, ale tak mi to raz bolo vysvetlené). Máte kormidlo, máte motory, máte vietor. Vietor fúka vždy iným smerom (to je ten vplyv prostredia). Na základe toho, že si vopred pozriete predpoveď počasia, sa viete pripraviť na to, ktorým smerom bude fúkať vietor počas vašej plavby.

Podobne je to aj v BaZi – ak vopred vieme, aké energie nám budú v konkrétnom období do života prichádzať, vieme sa na ne pripraviť. T. j. ak budú energie budúceho roka oslabovať naše zdravie, vieme si ho včas tento rok posilniť. Ak nám bude prichádzať pnutie do vzťahu, vieme sa naň vopred pripraviť, popracovať na komunikácii, či zharmonizovať domácnosť pomocou Feng Shui atď.

analýza BaZi je ako plavba po mori
zdroj: Freepik

Najideálnejšia je plavba po vetre, pretože tá je najhladšia a najmenej namáhavá. Go with the flow, ako sa hovorí. Ak fúka vietor z jednej strany, natočíme plachtu a fičíme. Keď sa vietor otočí, zase napneme plachty a fičíme tam, kam nás vedie.

Avšak niekedy sa z rôznych dôvodov chceme prichádzajúcim vplyvom vzoprieť, alebo nechceme ísť ponúkanou cestou. Aj to je možnosť. Na to máme tie motory a kormidlo (t. j. slobodná vôľa), ktoré vieme v prípade potreby zapnúť a zapojiť do života. Takto vieme aj plávať proti prúdu a vetrom. Môže to byť namáhavejšie, avšak nie je to nemožné.

Chcete sa plaviť? Nasadnite na loď!

Keď už viete, že tento rok vám prichádza energia napríklad na povýšenie v práci alebo nájdenie si nového partnera, neznamená to, že sa teraz posadíte do kúta a budete so založenými rukami dychtivo čakať. Tak to nefunguje. Keďže žijeme vo svete polarít, aj v tomto prípade je to ako Yin a Yang. Každá energia/zámer potrebuje aj akciu, čiže kroky, ktoré budete vykonávať k tomu, aby ste svoje ciele dosiahli a prichádzajúce energie aktivovali.

V prípade vzťahu treba chodiť von a spoznávať ľudí, v prípade práce sa zas napríklad učiť nové veci a nabrať viac zodpovednosti. Je to akoby vám fúkal taký vietor, ktorý vám k tomu pomôže, ale musíte vytiahnuť loď a ísť tým smerom a bdelo kormidlovať. Pretože ak na tú loď nenastúpite, darmo bude fúkať vietor smerom k novému vzťahu či financiám.

Stále na lodi, stále fúka

Najčastejšou metódou, ako v BaZi predpovedať tento „smer vetra“ je pomocou vplyvov konkrétneho roka podľa čínskeho kalendára. Viete sa to naučiť aj sami na kurze BaZi, alebo vám analýzu spraví akýkoľvek BaZi praktik.

ročne vplyvy v BaZi

Rok 2023 je napríklad rokom Vodného Zajaca. A Zajac rôznym spôsobom rôzne interaguje s ďalšími zvieratami, ktoré sa nachádzajú vo vašej konštitučnej tabuľke v jednotlivých pilieroch (hodina, deň, mesiac, rok). Konkrétne si môžete prečítať v ďalších článkoch:

Zajac je s niektorými kamoš a spájajú sa, s niektorými sa naopak nemusí a vytláčajú sa. Toto sa následne premieta aj do daných oblastí života človeka. V prípade, že sa Zajac spája s jeho partnerským palácom, môže si slobodný človek nájsť nového partnera. Spojenie s pracovným pilierom môže znamenať povýšenie. Ak Zajac, naopak, vytláča partnera, ide o dokonalú príležitosť na opustenie toxického vzťahu. Vytlačenie zvieraťa v pracovnom pilieri môže nabádať na zmenu pracovnej pozície. A to, či to budete vnímať ako dobré alebo zlé, je iba na vás.0 Comments

Pridaj komentár

Avatar placeholder

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *