Roku 2024 vládne Drevený Drak: Ako sa určuje vládca roka?

Už ste počuli o tom, že Drevený Drak bude podľa čínskej astrológie BaZi vládca roka 2024? Čo to vlastne znamená a prečo práve táto kombinácia? Ponorte sa do mýtického príbehu o určovaní vládcov roka spolu s elementami, ktorými ich jednotlivý rok korunuje.

Čaká nás rok Dreveného Draka: Čo to vlastne znamená?

Podľa čínskej astrológie BaZi každému roku vládne istý element (drevo, oheň, zem, kov alebo voda) a isté zviera. Preto v tejto téme poznáme slovné spojenia, ako „čaká nás rok Dreveného Draka“, „narodila som sa v roku Kovovej Kozy“ atď. Každému zvieraťu prislúcha jeden element, ktorý sa, rovnako, ako zvieratá samotné, každým rokom cyklicky mení.

drevený drak
Zdroj: Freepik

Ako sa určuje vládca roka na základe elementov?

Na začiatku, nazvime to rok X, keď podľa legiend a spisov starí čínski mudrci prišli s BaZi, určili ako prvý začiatočnícky rok Dreveného Potkana. Rok X+1 bol zase rokom Dreveného Byvola, rok X+2 Ohňového Tigra atď.

Cyklus elementov začína drevom, pokračuje ohňom, potom zemou a kovom a končí vodou. No po vode opäť cyklicky prichádza drevo a po ňom oheň atď. až na veky vekúce. Aby toho nebolo málo, tak ešte každý element má svoju jangovú (drsnejšiu) a jinovú (jemnejšiu) polaritu, v ktorej sa manifestujú. Čiže jeden element vládne dva roky po sebe, a to najprv v jangovej podstate a potom v jinovej.

Podľa starého čínskeho učenia na seba jednotlivé prvky nadväzujú, a to takto:

 • drevo rodí oheň, pretože slúži ako prostriedok na to, aby sme oheň vôbec vedeli zapáliť
 • oheň rodí zem, pretože ak oheň spáli, čo potrebuje, vznikne popol, z ktorého vzniká zem
 • zem rodí kov, pretože vo svojej hĺbke ukrýva krásne horniny a nerasty, ktoré z nej treba vydolovať
 • kov rodí vodu, pretože medzi tými nerastami preteká podzemný potôčik vody
 • no a aby sa cyklus uzavrel, tak následne aj voda tvorí drevo, pretože slúži na vyživenie a rast stromov

Ako určiť zvieracieho vládcu roka? Prečo práve Drevený Drak?

Podobne to funguje aj so zvieratami, pričom každé má buď jangovú alebo jinovú podobu. A to tak, aby sa vedeli napasovať na rovnakú polaritu jednotlivých elementov. Zvieratá vládnu v tomto poradí, a potom zase odznova až kým Zem a Nebesia budú existovať:

 1. Potkan (jang)
 2. Byvol (jin)
 3. Tiger (jang)
 4. Zajac (jin)
 5. Drak (jang)
 6. Had (jin)
 7. Kôň (jang)
 8. Koza (jin)
 9. Opica (jang)
 10. Kohút (jin)
 11. Pes (jang)
 12. Prasa (jin)

Táto logická jednoduchosť sa mi na tom celom asi najviac páči. Pretože sa to človek vlastne ani nemusí bifľovať a stačí mu používať takýto jednoduchý a v istom zmysle aj (pre mňa) logický systém.

A v celej tej spleti elementov a zvierat to vyšlo celé tak, že v roku 2024 sa stretol element dreva so zvieraťom drakom, a preto je rok 2024 rokom Dreveného Draka. Čiže v roku 2024 je vládcom roka Drevený Drak. Minulý rok bol rokom Vodného Zajaca a rok 2025 bude v znamení Dreveného Hada.

Čo prinesie Drevený Drak a rok 2024?

Možno to bude na začiatok znieť zložitejšie, ale v zásade to tiež má svoju logiku: Jednotlivé zvieratá (a elementy) majú medzi sebou aj rôzne vzťahy. Niektorí sú kamoši, niektorí rivali a niektorí sa vôbec neriešia. Drak preto v roku 2024 bude inak vplývať na ľudí, ktorí majú v kariérnom paláci Byvola a inak na tých, ktorí tam majú Psa. Toto je podrobnejšie vysvetlené v článku Čaká nás rok Dreveného Draka. Preto automaticky nemôžu byť pravdivé všeobecné tvrdenia typu budúci rok bude super pre všetkých všade, alebo to tu rovno všetci môžeme zabaliť.

Rok Dreveného Draka 2024
Zdroj: Kevin Chan

Chcem vedieť viac!

Fascinuje vás určovanie vládcov roka a mixovanie tohto elixíru spolu s elementami v jinovej a jangovej polarite tak, ako mňa? V tom prípade chápem, že tento mini článok vám nestačí. Ak sa chcete vzdelávať v oblasti BaZi, odporúčam online kurz čínskej astrológie BaZi Nebeská pečať života od TOP učiteľa Norberta Synčáka. K dispozícii je základný balíkrozšírený balík a plný balík, ako aj jednotlivé moduly BaZi samostatne. Môžete si pozrieť aj ďalšie kurzy fascinujúcej čínskej metafyziky.

akademia cinskej metafyziky
Categories: Rok 2024

0 Comments

Pridaj komentár

Avatar placeholder

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *